Özel Küçükkaptan Anaokulu


“Oynamasını bilmeyen bir çocuk, hiçbir zaman düşünmesini öğrenmeyecek olan bir büyüktür.”

Oyun çocuk için gerçek bir ihtiyaçtır ve onun bedensel, psikolojik, sosyal ve zihinsel gelişimi açısından çok önemlidir. Çocukluğun en önemli gelişimi oyundur. Çünkü bu, çocuğun ruhunda neler olduğunun serbestçe ifadesidir. Çocukların oyunu sadece spor değil, onlar için eğlenceli ve anlam yüklü bir aktivitedir. Çocuk oyuna ne zaman başlasa arkadaş çevresiyle etkileşime girer, belli kurallara uyar, sıra beklemeyi, yeri geldiğinde oyundan dışarı çıkmayı, kendini ifade etmeyi, zihinsel becerilerini geliştirmeyi öğrenir. Vücudunu kullanarak tüm becerilerini etkin hale getirir.

Zeka oyunları, aynı zamanda oyun faaliyetlerini de içerdiğinden, öğrencinin en sağlıklı şekilde gözlemlenebileceği ve tanınabileceği imkanı sunar. Okulumuzun akıl ve zeka oyunları çalışmalarında 3 yaş ve üzeri çocuklara uygun oyunlar oynatılır. Bireysel, iki kişilik ya da grup oyunları mevcut olup, çocuğun durumu gözden geçirildikten sonra uygun oyuna yönlendirilir. Önceliğimiz çocuğumuza uygun zeka oyunu seçmek ve oyun oynamaktan mutlu olmasını sağlamaktır.

Neden Akıl ve Zeka Oyunları Oynamalılar? Harf, sayı, renk gibi kavramları daha kolay öğrenmelerini sağlar. Planlı hareket etmeyi öğretir, planlı hareket etmenin önemini kavratır. Doğru, çabuk düşünebilmeyi ve karar verebilmeyi geliştirir. Zekayı aktif tutarak öğrenmeyi kolaylaştırır. Kendini ve yeteneklerini daha iyi tanımasını sağlar. Belirli bir konuya odaklanma alışkanlığı kazandırır. Merak duygusunu geliştirerek araştırmalar yapmaya yönlendirir. Olaylara şüpheci yaklaşımı öğreterek, ezberci zihniyetten uzaklaşmayı sağlar.

BİZE ULAŞIN