Özel Küçükkaptan Anaokulu

Amacımız, çocuklarımızın yemyeşil bir bahçe içinde, meyve ağaçlarının arasında doğal tarımla ilgilenmeleri, ektikleri sebzelerin oluşum ve gelişim süreçlerini gözlemlemeleri için merak uyandırmak, daha küçük yaştan itibaren doğayla ilgili farkındalık yaratmak.İki farklı tarlamızda onlarla beraber doğal tarım yapıyoruz. Mevsimine göre sebze yetiştiriyor, dalından meyve yiyoruz. Böylelikle doğanın döngülerini ve iklimsel değişimleri de gözlemlemiş oluyoruz. Doğada büyüyen bir çocuk, ondan uzak kalamaz. Eninde sonunda doğanın içinde olmak ister ve doğaya saygı duyar.

“Toprak, köklerimizin olduğu yerdir. Çocuklara doğa ile uyumlu hissetmek ve yaşamak öğretilmelidir.” Dr. Maria Montessori

Bir yandan iç mekanda dersler, diğer yandan da bahçede çalışmalar yapıyoruz. Mevsimlere göre çeşitli meyve ağaçlarımız ve ekim dikim alanlarımız ile çocuklarımız, tarladan sofraya olan süreci yaşama şansını elde ederler. “Sabretmek, emek vermek ve üretmek” gibi soyut kavramlar böylelikle çocuklar için anlam bulur ve kavraması kolaylaşır. Uygulanan etkinlikler ve doğal çevre ile bilime merak uyandırılarak, “Ne, neden, nasıl, niçin, ne zaman” sorularını sormak ve cevaplarını aramaya başlamakla küçük kaptanların büyük kaşiflere dönüşme serüveni başlar.

BİZE ULAŞIN