Özel Küçükkaptan Anaokulu

Maria Montessori 1870 yılında İtalya’da doğdu.1896 yılında tıp fakültesini bitirerek İtalya’nın ilk kadın tıp doktoru oldu. Tıp dışında kadın hakları savunucusu olarak da hizmet etmiş, sağlık, antropoloji, felsefe ve psikoloji dallarında çalışmalar yapmıştır.

Annesi-babası çalışan, okula gitmeyen farklı yaşlardaki küçük çocukların bakımının ve eğitiminin üstlenildiği, ve Bayan Montessori’nin kendi ifadesiyle “Çocukları izledim, onları yakından inceledim ve bana, onlara nasıl öğreteceğimi öğrettiler.” diyerek, tıp öğrenimi sırasında zihinsel engelli çocuklarla yaptığı çalışmalarından sonra, normal çocuklarla da çalışma imkanını bulduğu ve kendi adıyla anılan yöntemini geliştirmesi için adeta bir atölye ortamı sunan ilk Çocuklar Evi’ni (Casa dei Bambini) 1907 yılında Roma’nın Lorenzo bölgesinde kurmuştur.

Sosyal ve siyasi nedenlerle bir süre Hindistan’da yaşamak zorunda kalan Maria Montessori 1940- 1950 ve 1951 yıllarında Nobel Ödülüne aday gösterilmiştir.

1952 yılında yaşamını kaybeden Montessori bir dünya vatandaşı olarak yaşamış, Montessori Yöntemini tüm dünyaya vakfetmiştir. Günümüzde gelişmiş ülkelerde yaygın olarak uygulanan Montessori eğitim metodu, gelişmekte olan ülkeler arasında da sayısı gün geçtikçe artarak uygulanmaktadır.

BİZE ULAŞIN