Özel Küçükkaptan Anaokulu

İÇ MEKAN

Okulumuz aydınlık, ferah ve havadar olmasına dikkat edilerek temelden projelendirilmiştir.

Derslik donanımları doğal ahşaptan yapılmış, boyalı malzemelere çok az yer verilmiştir. Kullanılan oyuncakların da bir o kadar doğal olmasına özen gösterilerek, CE belgeli ürünler dışında oyuncak barındırılmaması esas alınmıştır.

Okulumuzda güvenlik açısından her türlü tedbir alınmıştır. Çift yangın merdiveni bulunmaktadır. Yangın tüplerinin yanı sıra yangın söndürme hortumu her katta mevcuttur. Alarm ve duman sensörleri her bölümde bulunmaktadır. Sınıflarda zemin döşemesi anti bakteriyel Almanya menşei laminatla kaplı olup, diğer koridor ve ıslak zeminler kaydırmaz seramik ile döşenmiştir. Ahşap kaplama İç Merdivenin, genişliği ve adım aralığı özel olarak hesaplanmış olup çocuk boyundaki trabzanı ile kullanımı son derece rahat ve güvenlidir. Çocuklarımızın sağlığı ve güvenliği için kalite ve güvenlikten asla ödün verilmez iken, çocukların estetik duygusunun gelişimine katkıda bulunmak, ev ortamının sıcaklığını okul ortamına taşımak da özen gösterilen önceliklerden olmuştur.

Kapıların hiçbirinde eşik yoktur. Kapı pervazları özel olarak kenarları yuvarlatılmış kasadan imal ettirilerek çocuklarımızın zarar görmemesi amaçlanmıştır.

Dersliklerimizde, çeşitli etkinliklerde kullanım kolaylığı sağlaması amacıyla lavabolarımız olup, ayrıca her katta ayrı ayrı kız - erkek öğrenci ve öğretmen tuvaletleri ile lavabolar bulunmaktadır; böylece ders sırasında merdiven inişi çıkışı yapılmaz, sadece el yıkamak için sınıftan öğrenci ve ya öğretmen çıkmak zorunda kalmaz.

Binamızda mantolama vardır ve ısınma doğal gaz ile yapılmaktadır; ayrıca her derslik ve bölgede klima da bulunmaktadır.

Okulumuzda güvenlik kontrol amaçlı kamera sistemi bulunmaktadır.

Her derslikte ve yemekhanede geniş özel gözlem camları bulunmaktadır, çocuğunuzun sizi içeriden göremeyeceği ancak gerektiğinde sizin onu dışarıdan izleyebilmenizi sağlayan özelliktedir.

DIŞ MEKAN

Bahçemiz eğitim programımızın bir parçasıdır ve doğal dersliğimizdir. Etkinlikleri planlarken yaz-kış azami ölçüde bahçeyi kullanmaya özen gösterilir. Bahçemiz doğal çimdir ve suni herhangi bir yer döşemesi kullanılmamıştır. Oyun alanı, çocuklarımızın hem psiko-sosyal gelişimini destekleyecek hem de motor gelişimi ile birlikte bedensel koordinasyonlarını da geliştirmeye yönelik hazırlanmış olup, ahşap malzemeden imal edilmiştir. Çeşitli etkinlik köşeleri oluşturulmuş ve özellikle geleneksel sokak oyunlarının neşe içinde öğrenildiği ve oynandığı alan olarak kullanılması hedeflenmiştir.

Mevsimlere göre çeşitli meyve ağaçlarımız ve ekim dikim alanlarımız ile çocuklarımız, tarladan sofraya olan süreci yaşama şansını elde ederler. “Sabretmek, emek vermek ve üretmek” gibi soyut kavramlar böylelikle çocuklar için anlam bulur ve kavraması kolaylaşır. Uygulanan etkinlikler ve doğal çevre ile bilime merak uyandırılarak, “Ne, neden, nasıl, niçin, ne zaman” sorularını sormak ve cevaplarını aramaya başlamakla küçük kaptanların büyük kaşiflere dönüşme serüveni için demir alınır.

DERSLİKLER

Okulumuzda kullanılan oyuncaklar ve eğitim materyalleri çocukların farklı duyu organlarına hitap eder. Sağlanan özgür öğrenim ortamıyla, çocukların kendi kendilerine keşfederken, hem küçük kas gelişimi sağlanır hem de basitten zora, somuttan soyuta öğrenme desteklenir.

Dersliklerimiz, standart olarak her derslikte bulunan donanım ve ilgi merkezleri dışında, ilgili yaş gruplarının özellikleri göz önünde bulundurularak ayrıca desteklenmiştir. Örneğin küçük yaş gruplarında günlük yaşam becerileri ve duyulara yönelik oyuncak ve materyaller daha çok yer alırken, büyük yaş gruplarında fen-doğa, matematik ve dil alanlarında deneyim ve beceri kazandırmak üzere materyaller kullanıma sunulur.

Öğrenim alanı sadece bina içi dersliklerle sınırlı olmayıp, bahçemiz eğitim programımızın doğal bir bileşeni olarak hizmet sunar.

BİZE ULAŞIN