Özel Küçükkaptan Anaokulu

Montessori materyalleri, çocuğun kendi işini kontrol edebilmesini sağlayacak şekilde kendi içinde bir hata kontrol sistemi barındırır. Bu materyallerin amacı çocukların kendi kendine, kendi hızında çalışmalarına ve öğrenmelerine, dokunarak anlamalarına ve soyut fikirleri somut bir biçimde sunulmuş şekilde görmelerine olanak sağlamaktadır.

Montessori sınıflarında çocukların materyallerle çalışma alanı çocukların boylarına göre uygun yükseklikte açık raf sistemiyle çocuğa çalışabileceği tüm materyalleri sunar. Materyaller alanlarına göre ayrı bölümlerde bulunurlar.

  1. Günlük Yaşam Alanı
  2. Duyu Materyalleri
  3. Dil Materyalleri
  4. Matematik Materyalleri
  5. Kozmik Alan Materyalleri (Coğrafya, Fen Bilimleri ve Kültür)

“Çocuğun eline koymadığınız şeyi aklına koyamazsınız” diyen Bayan Montessori, özellikle okulöncesi dönemde soyut kavramların somutlaştırılması, çocuğun bizzat kendisinin dokunarak, inceleyerek, hissederek keşfetmesinin önemini vurgular. Özel olarak geliştirilen Montessori materyalleriyle tüm duyu alanlarına yönelik çalışmalar yapılması sayesinde çocuğun duyularının ve algılarının da hassaslaşması sağlanarak bütünsel bir yaklaşımla bilginin kalıcı olarak edinilmesi sağlanır.“

BİZE ULAŞIN