Özel Küçükkaptan Anaokulu

REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK

Rehberlik hizmetleri okulumuzda ciddiyetle önem verdiğimiz bir alandır. Okul öncesi dönemde erken yaşta yapılan gözlemler son derece önemli olup sonraki yıllara ışık tutmaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanımız, çocuklarımızı sınıf içinde gözlemler; ayrıca çocuklarımıza yaşına uygun testler uygular ve bireysel veya grup görüşmeleri yapar. Çocuklarımız ile yapılan görüşme doğrultusunda öğretmen ve veli ile de bilgi alma ve yönlendirme amaçlı görüşmeler yapar.

Çocuklarımızın evde veya okulda yaşadığı çözmekte güçlük yaşadığı pedagojik veya psikolojik sorunların çözümünde yardımcı olur. Bu amaçla öğretmen ve/veya veliden görüşme için talep de bulunur veya gelen talep doğrultusunda görüşme yapar.

Danışmanımız, 1.dönem ve 2.dönem sonunda, çocuklarımızın gelişim karnelerinin doldurulmasında, gelişiminin desteklenmesi ile ilgili ek çalışmaların yapılması, önlemlerin alınması yönünde öğretmenler ile işbirliği içinde çalışır.

Çocuklarımıza yaşlarına ve ihtiyaçlarına göre farklılaşan testler uygulanmaktadır. Bu amaçla kurumumuzda belirli yaş aralığında olan çocuklara uygulanan testler:  Denver Gelişimsel Tarama Testi(0-6 yaş), AGTE Ankara Gelişim Tarama Envanteri (0-6 yaş), Gesell Gelişim Testi (3-10 yaş), Çocuklarda Tematik Algı Testi (3-10 yaş), Louisa Duss Psikanaltik Hikâyeler Testi(4-12 yaş), Koppitz İnsan Çizim Testi (4-9 yaş), Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi (4-8 yaş), Frankfurter Dikkat Testi (5-6 yaş), Bender-Gestalt Testi(5-11 yaş ), Metropolitan Okul Olgunluğu Testi(5-6 yaş), Çoklu Zekâ Testi ve Değerlendirme Envanteri uygulanmaktadır.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanımız okulumuzda uygulanacak olan değerler eğitimi ve dikkat, algı ve zekâ çalışmalarının etkin uygulanması için öğretmenlere gerekli bilgilendirme ve yönlendirme çalışmalarını yapar. Velilerimize ve öğretmenlerimize seminerler düzenler. Velilerimize verdiğimiz seminer konuları; anne ve baba tutumları, çocukta öz-disiplini sağlamak, çocukla etkili iletişim, çocuklarda görülen davranış sorunları, stres ve öfke yönetimi, çocuk ve öğrenme sorunları vb. konulardan oluşur; ayrıca velilerimize çocuk eğitimi konusunda aylık bültenler gönderir.BİZE ULAŞIN